Predlohou pre znamenie strelca bol kentaurus Chiron (tiež sa píše Cheiron, alebo Kheiron). Kentauri boli štvornohé bytosti, napol kone a napol ľudia. Spodok tela mali konský, a trup s hlavou a rukami mali ľudské. Poväčšine to boli veľmi divé bytosti a iba málo z nich bolo vznešenejšieho ducha. Najznámejší je práve Chiron, múdry a vzdelaný, ktorý sa dokonca stal učiteľom mnohých iných hrdinov. Medzi inými nimi boli aj Castor a Pollux (ano, blíženci!! 🙂 ), Iason, či Achilles!
Meno Chiron je odvodené z gréckeho „kheir“, čo znamená dlaň, alebo zručný (myslí sa tým, že má šikovné ruky/dlane). Presne z tohto mena vychádzajú aj pojmy ako chirurg či chiropraktik – obaja vynikajú schopnosťou používať svoje ruky, respektíve dlane a prsty. Chiron sa vyobrazuje s lukom a šípmi, a odtiaľ je pomenovanie strelec. Symbolika kentaura strelca je vcelku bohatá, tak si ju poďme ob-jasniť.
Začneme tým, že je to kentaur, a že znamenie strelec je znamenie živlu ohňa. Ako som už písal vyššie, kentauri boli divoké tvory, čo zodpovedá ohnivému živlu. Navyše boli veľmi rýchli, keďže spodok tela mali konský. Luk a šíp potom symbolizujú schopnosť zamerať sa (zamieriť šíp) na jeden cieľ, na jeden terč, a zasiahnuť ho, respektíve dosiahnuť ho.
Vybrať jednu vlastnosť, ktorou by sa dalo charakterizovať strelca, je trochu náročné. Je to kombinácia schopnosti zamerať sa na nejaký cieľ, a použitia rýchlosti pohybu a presnosti streľby na dosiahnutie (zasiahnutie) cieľa. Dnes sa tomu športovo hovorí ťah na bránku. Dalo by sa to pomenovať ako schopnosť dosiahnuť cieľ, ale to by nebolo presné, pretože v prvom rade treba ten cieľ nájsť, a až potom je možné ho dosiahnuť. Mne osobne preto najviac sedí pojem „cieľavedomosť“.
A teda tou kľúčovou vlastnosťou (každého človeka), ktorú reprezentuje strelec, je cieľavedomosť.
Keďže púť zverokruhom je jeden veľký cyklus, ponúkam ešte jeden pohľad na symboliku strelca. Obdobie znamenia Panny je obdobím, kedy (symbolicky!) dozrieva to, čo sme zasadili. Dostavujú sa následky našich činov a slov, a človek žne úrodu svojich skutkov. V období Váh máme priestor merať a vážiť naše činy a ich následky, a hľadať rovnováhu. To už sme za jesennou rovnodennosťou (alebo za súmrakom, ak sa pozrieme na cyklus jedného dňa), začína sa stmievať, a je čas na rozjímanie a rekapituláciu dňa (cyklu). To je obdobie Škorpióna, kedy je potrebná prenikavosť a analýza toho, ako sa človeku počas dňa (cyklu) darilo. A po dôkladnej hĺbkovej analýze Škorpióna je potrebné prísť ku správnym záverom! A práve to je schopnosť, ktorú reprezentuje Strelec. Na dôvažok ešte poznamenám, že to, ako sa z týchto záverov človek poučí, závisí od schopnosti Kozorožca.
Ak je schopnosť strelca slabá, môžeme hovoriť o bezcieľnosti. Človek nevie, kam chce ísť; nevie, kam kráča; nevie, čo chce. Je ako hosť v reštaurácii, ktorý nevie, čo si chce dať na večeru, a len pozerá do jedálneho lístka, a nedokáže si vybrať. Pozor, nie je to neschopnosť rozhodnúť sa medzi nejakými možnosťami (to sú Váhy, váhavosť), je to neschopnosť vôbec si zvoliť nejakú možnosť, čo i len jednu. Pamätáte si na kompas z filmov o Pirátoch z Karibiku? Ten kompas neukazoval na sever, ale smeroval človeka tam, po čom najviac túžil. Ak neviete, čo chcete, ani čarovný kompas vám nepomôže.
Druhým extrémom je človek, ktorý si do toho symbolického luku natlačí 10 šípov naraz, a chce zasiahnuť jedným výstrelom 10 rôznych cieľov. Inak povedané, je to človek, ktorý chce robiť veľa vecí naraz. Moderne sa tomu hovorí multitasking, ale znamená to to, že sa človek nesústredí ani na jeden z cieľov poriadne. Pobehuje od jedného k druhému, snaží sa v čo najkratšej dobe a čo najrýchlejšie zasiahnuť všetky ciele, no spravidla (opäť symbolicky) nemá čas sa zastaviť, presne namieriť, a v kľude vystreliť a zasiahnuť cieľ. Mnoho šípov míňa svoje ciele, a človeku sa ani jednu vec nedarí urobiť poriadne. Deje sa to na osobnej úrovni, ale aj v pracovnej sfére. Hlavne vo firmách je často vidieť snaha ľudí zamerať sa na primnoho oblastí alebo problémov naraz, pozornosť je tak roztrieštená, a výsledky sú preto mizivé.
Najlepší lukostrelci sveta samozrejme strieľajú vždy iba jedným šípom, dajú si čas pokojne zamieriť, zvážiť vplyvy okolia, spevniť svoj postoj, a až potom vystreliť. Nech je ich postup inšpiráciou pre nás všetkých!