Baran je prvým znamením zverokruhu, prvým krokom pútnika na svojej ceste. A je to doslovne prvý krok, počiatok. Kedysi náš kalendár nezačínal prvým januárom, ale prvým dňom mesiaca barana. A ten prvý deň mesiaca barana je – jarná rovnodennosť!
V úvodnom článku k znameniam som spomenul, že jedným z miest, kde nájdeme číslo 12, je ciferník hodín. Dnešný deň síce rozdeľujeme na 24 hodín, ale nebolo tomu vždy tak. Kedysi bolo týchto 24 hodín rozdelených na 12 hodín dňa, a 12 hodín noci. Toto samozrejme neplatí počas celého roka, keďže v lete sú dni dlhšie, a v zime kratšie. No dvakrát do roka – na jarnú a jesennú rovnodennosť – je naozaj dĺžka dňa aj noci presne 12 hodín. Preto deň začínal spolu s východom slnka, teda o 6.00 ráno, a so západom slnka začínala noc.
A z rovnakého dôvodu začínal rok práve jarnou rovnodennosťou. Deň jarnej rovnodennosti je deň, kedy slnko vstúpi do nového kolobehu, urobí prvý krok do nového roka. Je to deň, kedy sa pútnik zrodí do nového života.
Symbolom zrodenia je vajce. Tento symbol pozná azda každý, veď počas obdobia Veľkej Noci nám práve veľkonočné vajíčka majú pripomínať, o čom tento sviatok je. Plod vo vnútri vajíčka rozbíja škrupinku, a zrodí sa do sveta. Ten vnútorný súhlas (rozhodnutie) s rozbitím bezpečného obalu (škrupinky), sa latinsky vysloví INI (súhlas) TIARE (rozbitie, deštrukcia) – „initiare“, v slovenčine „iniciácia“, začiatok.
Možno sa pýtate, čo má spoločné baran so zrodením, so začiatkom. Napoviem vám veľmi známym prirovnaním – „je tvrdohlavý, ako baran“. Ak niekto už videl barana, ako sa snaží preraziť nejakú prekážku, asi vie, o čom hovorím. Aj keď sa to zjavne nedarí, ten baran to znova a znova a znova bude skúšať, kým mu sily stačia. Dôležitá nie je tá tvrdohlavosť, ale úžasná schopnosť zakaždým nazbierať energiu, vstať, a rozbehnúť sa. Kľúčová schopnosť (každého človeka), ktorú symbolizuje baran, je schopnosť začať.
S jarnou rovnodennosťou a s príchodom jari sa celá príroda prebúdza, a schopnosť začať rásť je absolútne nevyhnutná pre každú rastlinku, pre všetky zvieratá, a rovnako tak pre človeka. Bez tejto schopnosti by nevyrástlo jediné steblo trávy, nevyliahlo by sa jediné mláďa. Bez začiatku nie je pohyb, a bez pohybu nie je život.
Každý z nás už vie, aké ťažké je niekedy urobiť prvý krok. Hovorí sa, že „najťažšie je začať“, alebo že „začiatky bývajú ťažké“. Aj vesmírna raketa, ktorá je vypustená do kozmu, potrebuje v prvých pár minútach na prekonanie zemskej príťažlivosti viac paliva, ako na celý zvyšok letu. Toľko energie stojí začiatok. A preto je to jedna z kľúčových zručností človeka. A dokonca hneď prvá, pretože bez nej sa nedá pohnúť ďalej. Keď sa niečo nezačne, nemôže to ani pokračovať.
Na druhej strane sa hovorí, že „iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ“. Poznám ľudí, pre ktorých „neexistuje dosť hrubý múr“. „Vyhoďte ho dverami, vráti sa oknom. Vyhoďte ho oknom, vráti sa komínom…“. Baran je ohnivé znamenie, a neskrotený oheň, ktorý vyústi v prehnanú iniciatívu, môže narobiť viac škody ako osohu. Niekedy tú škodu utrpí sám baran, inokedy naberie na rohy ostatných. V oboch prípadoch je to veľmi nepríjemná skúsenosť. U takéhoto barana sa prejavuje už spomenutá – veľmi známa – tvrdohlavosť.
U všetkých zručností, ktoré si budeme popisovať, je dôležité dosiahnuť rovnováhu. Pozorujte sa, vnímajte sa, robte si poznámky. Sledujte, kedy neviete začať, čo vám v tom bráni, čo vás brzdí. Tiež sledujte, kedy to s iniciatívou preháňate, kedy ste tvrdohlaví, a snažíte sa ísť hlavou proti múru. Čo vás tam tlačí? Prečo je pre vás tak dôležité ten múr preraziť? Pozorujte, nehodnoťte, len si to uvedomujte.
Na záver ešte dodám pár slov k inému symbolu – obetnému baránkovi. Do istej miery tiež súvisí so schopnosťou začať. Obetný baránok býva vždy prvorodený, pretože prvorodený (človek) je právoplatným vodcom celého rodu. Keď symbolicky obetujem vodcu, zbavujem sa postojov a hodnôt z minulosti, a symbolicky hovorím, že „odteraz to bude inak“. Príkladom môže byť to, keď sa človek napríklad rozhodne zmeniť svoje stravovacie návyky, prípadne sa rozhodne prestať fajčiť, ale aj jemnejšie formy – začať naozaj počúvať iných ľudí (napríklad šéf vo firme), alebo začať bez strachu vyjadrovať svoj názor, a podobne. Všetko sú to formy nového začiatku, začiatku novej cesty.