Symbolika zverokruhu – Lev

Piatym znamením zverokruhu je znamenie Leva. Znamenie dostalo svoje pomenovanie podľa legendy o Nemejskom levovi, ktorého zabil Herakles, ako svoju prvú úlohu od kráľa Eurysthea. Mimochodom, tých úloh bolo (opäť) dvanásť.

Čítaj tiež – o 12 znameniach

Nemejský lev sužoval krajinu dlhé roky, bral si na mušku najmä ženy, ktoré unášal do svojej jaskyne, kam potom lákal mužov – bojovníkov. Tohto leva však nebolo možné zabiť zbraňami smrteľníkov, pretože jeho koža bola nepriestrelná a odolná voči všetkým útokom. Navyše jeho pazúry boli ostrejšie než meče a dokázali preraziť akékoľvek brnenie. Herakles sa snažil najprv zabiť leva svojimi šípmi, ale tie sa len neškodne odrážali od levovej kože. Herakles musel leva nalákať do tmavých a úzkych častí jaskyne, kde ho omráčil údermi svojho mocného kyjaku, a nakoniec ho uškrtil.

V dnešných časoch je lev považovaný za kráľa zvierat, a inak tomu nebolo ani v minulosti. Ako som písal už v úvodnom článku tejto série, zvieratá symbolizujú vlastnosti človeka. Keď sa teda v nejakom príbehu či legende stretneme s tým, že hrdina porazí nebezpečné zviera, je to symbolika toho, že človek sám v sebe zvíťazil nad nejakou svojou vlastnosťou, napr. nad zúrivosťou a hnevom (býk), tvrdohlavosťou (baran), a podobne. Tak isto je to aj u tejto legendy. Otázkou len zostáva, akú vlastnosť reprezentuje lev.

Keďže lev je kráľom zvierat, symbolizuje u človeka kraľovanie, vládnutie, moc. Je to jedna z najvýraznejšie sa prejavujúcich vlastností ľudí na celom svete. Dá sa povedať, že táto vlastnosť človeka doslova hýbe svetom, a stojí za mnohými neradostnými udalosťami našej histórie. Aj preto Heraklova prvá úloha bol práve lev. Tou kľúčovou schopnosťou (každého človeka), ktorú symbolizuje lev, je schopnosť vládnuť, používať moc.

Určite nie je potrebné príliš rozoberať, čo sa deje v prípade, keď nejaký človek používa svoju moc extrémnym spôsobom. Pojmy ako diktátorstvo, tyrania, útlak, zastrašovanie a podobne, už zohrali svoju úlohu v živote mnohých ľudí. V trochu menej extrémnej polohe môžeme vidieť prehnanú moc dennodenne v bežnom živote – v politike, na úradoch, v práci, ale aj v rodine, vo vzťahoch, a samozrejme v takzvaných silových zložkách, ale aj na mnohých iných miestach. Stačí sa lepšie prizrieť, a tých „levích kráľov“ je vidno na každom kroku.

Na protiľahlom póle tejto vlastnosti človeka je opak vládnutia a moci – podriadenosť, poddanosť, poslušnosť, až otroctvo. A nemyslím iba to fyzické otroctvo, ktoré poznáme z histórie. Tak, ako je všade naokolo mnoho levích kráľov, je aj mnoho otrokov. Ba dokonca by som povedal, že tých otrokov je mnohonásobne viac než tých kráľov.

Chcel by som požiadať každého čitateľa, aby sa dobre pozrel hlavne sám na seba, a uvedomil si, čoho všetkého je otrokom. Potrebujete mať neustále pravdu? Potrebujete každý rok nový iPhone? Potrebujete vyzerať pred ostatnými dokonalo a bezchybne? Potrebujete byť najlepší? Ženiete sa neustále za nejakým vzorom? Potrebujete neustále pozornosť iných ľudí?

Obdivujeme vrcholových športovcov za ich úžasné fyzické výkony, ale vpravde sú otrokmi, posadnutými túžbou vyhrávať. Oslavujeme „celebrity“, ktoré sú ale závislé na predvádzaní sa a na pozornosti iných ľudí. Čítame „inšpiratívne“ príbehy slávnych úspešných biznismenov, ktorí však nikdy nemajú dostatok a sú otrokmi neustáleho navyšovania zdrojov – sú príkladom bezodného pohára.

Všetci títo ľudia sú nám dávaní za príklad, aby sme v nich videli vzory. Sú prezentovaní ako králi (športu, umenia, biznisu a podobne), ale vpravde sú to najväčší otroci. A mediálna mašinéria sa nás snaží vohnať do takého istého otroctva.

Ale otroctvo je zjavné aj v iných oblastiach života. Ľudia sú otrokmi svojich túžob a predstáv, ale aj otrokmi očakávaní iných ľudí. Rodičia sú otrokmi svojich detí, a deti sú otrokmi očakávaní svojich rodičov. Zaľúbenosť (pozor, zaľúbenosť je niečo úplne iné než láska!) tiež môže zaslepiť a zotročiť nejedného človeka, ktorý pre ilúziu lásky je ochotný urobiť čokoľvek. A podobne môže človek zaslepený nenávisťou byť otrokom pomsty a odplaty.

V ešte jemnejšej podobe sú ľudia otrokmi pýchy, hnevu, závisti, nenásytnosti, či lenivosti.

Keď Herakles zabil leva, symbolizuje to dve roviny – jedna hovorí o odchode z otroctva (zabitie leva – kráľa), druhá rovina naznačuje zbavenie sa vlastnej potreby a túžby byť kráľom. O odchode z otroctva hovorí mnoho iných príbehov, a asi najznámejší je príbeh s názvom Exodus. Je o Mojžišovi, ktorý vyvedie izraelský národ z Egypta, kde práve Egypt symbolizuje otroctvo (je potrebné vnímať skutočnosť, že tento príbeh vznikol asi pred 2000 rokmi). Nakoniec aj Heraklových 12 splnených úloh viedlo k tomu, že sa vymanil spod nadvlády kráľa Eyrusthea.

A práve v „zabití leva“ tkvie tajomstvo rovnováhy.
Ani otrok, ani kráľ.

One thought on “Symbolika zverokruhu – Lev

Comments are closed.