Znamenie Vodnára je jedenástym znamením zverokruhu, a napriek tomu, že má v názve vodu, je to znamenie živlu vzduch, a je úzko spojené s myšlienkami a s mysľou. A tí, ktorí čítali aj ostatné znamenia z tohto seriálu, už vedia, že voda symbolizuje informácie.
Predlohou Vodnára je opäť bytosť gréckej mytológie. Tentoraz je to Ganymédes, ktorý bol na Olympe spolu s bohmi, a ktorého úlohou bolo nalievať bohom do pohárov ich božský nápoj. Tým nápojom však nebola voda. Grécky nápoj bohov sa volal ambrózia, a hovorilo sa mu tiež božský nektár. V princípe to bol ten najlahodnejší nápoj, aký bol dostupný. A ako to už býva zvykom, tak symboly sa síce môžu meniť, ale význam zostáva rovnaký. A tak v novodobej symbolike už nie je nápojom bohov ani nektár, ani ambrózia, ale – víno!
Už som spomenul, že voda sú informácie. Čo teda symbolizuje víno? Nuž, „to najlahodnejšie“ z informácii. Keď sa hovorí o nejakej citlivej záležitosti, tak sa občas povie: „Nalejme si čistého vína!“ (teraz to myslím čisto symbolicky! 🙂 ) Táto výzva znamená, aby sme si povedali – čistú pravdu! Pravda je to „najlahodnejšie“ z informácii. Informácii je totiž naozaj celé more, mnohé z nich sú zavádzajúce, mnohé z nich sú neúplné, nepresné. Človek sa v nich môže ľahko stratiť a utopiť.
Tou kľúčovou schopnosťou (každého človeka), ktorú symbolizuje vodnár, je schopnosť nachádzať pravdu.
Predchádzajúce znamenie – Kozorožec – symbolizuje Múdrosť, a ďalším krokom na púti zverokruhom je z kúskov Múdrosti skladať Pravdu. To je schopnosť, symbolizovaná Vodnárom. Presne ten istý symbolický význam má aj známa Ježišova premena vody na víno – čiže schopnosť z dostupných informácii a skúseností vyvodiť Pravdu. Táto symbolika premeny vody na víno má veľký význam. Je dôležité vidieť, že Ježiš nehľadal ďalšiu vodu. Tá voda už tam je, čo znamená, že človek už všetky informácie dávno má. Ide o to dokázať tú vodu premeniť na víno, teda vyvodiť pravdu z toho, čo už viem. A častokrát ju ani netreba vyvodiť, stačí ju iba uvidieť. Aj slogan na mojej facebookovej stránke hovorí – „Nič nie je skryté, len sa všetci dívajú inam.“
Ak schopnosť Vodnára nie je rozvinutá, tak človek jednoducho nevidí pravdu. Obzvlášť v dnešnej dobe je enormná naháňačka za ďalšími a ďalšími novými informáciami, často nepodstatnými a úplne zbytočnými, a hľadanie múdrosti a pravdy je odsunuté bokom. Mnohí sú ako rybičky, ktoré sa až vyžívajú v plávaní v mori tých všetkých informácii, a „čím viac vody, tým lepšie“. Keď nabudúce uvidíte nalepený symbol ryby niekde na zadnej kapote nejakého auta, tak si na to spomeňte. Presne to totiž tá ryba symbolizuje – človeka, ktorý len pláva v informáciach. Je mnoho „chovateľov rýb“, ktorí si len vháňajú rybičky do svojho rybníčka, dávajú im stále čerstvú vodu, a robia všetko pre to, aby sa tým rybičkám dobre plávalo. Nad hladinu ich však pustiť nechcú.
Lenže práve to je potrebné – dostať sa nad tú vodu, dostať sa nad hladinu. Ja písané, že keď Ježiš povolával prvých učeníkov, tak urobil z Ondreja a Šimona rybárov ľudí. „Vyloviť človeka z vody“ znamená vytiahnuť človeka (seba samého) z nekonečného prítoku informácii, aby sa nadýchol, a začal vnímať to, čo je nad vodou – múdrosť a pravdu. Premeniť konečne vodu na víno.
Ak sa však schopnosť Vodnára preženie až príliš moc, tak človek hľadá pravdu nasilu aj tam, kde nie je. Symbolicky povedané – snaží sa premeniť na víno úplne všetko, každú vodu. Také víno však nie je čisté, ani to dokonca nie je víno, možno len nejaký burčiak. 🙂 Je to také zakalené, „nie je to ono“. Neviem nájsť pre túto extrémnu polohu lepší výraz než uletenosť. Taký človek je dokonca schopný vziať aj to skutočné víno a nejako ho zhnusiť.
Dnešný článok si dovolím zakončiť trochu netradične, pár veršami slovenskej ľudovej piesne:
Nepi Jano nepi vodu,
voda ti je len na škodu,
napi sa ty radšej vína,
to je dobrá medicína! 🙂