Váhy sú siedmym znamením zverokruhu a sú veľmi špecifickým znamením. Ako jediné znamenie zverokruhu totiž nie je žiadnym zvieraťom či mýtickým tvorom, ale je to vec – váha, ktorú drží v ruke grécka bohyňa Themis. Meno Themis v preklade znamená niečo ako „boží zákon“, „božie uloženie“ (v češtine „boží nadělení“), voľne by sa to dalo preložiť ako „božia spravodlivosť“. Ale spravodlivosť nie je úplne to presné slovo, ktoré by sa sem hodilo, a to aj preto, že si dnes ľudia spravodlivosť vykladajú inak, než čo v skutočnosti znamená.
V rímskej mytológii, ktorá takmer presne kopíruje grécku, je bohyňa Themis premenovaná na Justitiu, a z tohto mena vznikol novodobý pojem „justícia“. Slovko „just“ však neznamená spravodlivosť, ale niečo ako „pravá miera“. Veľmi sa mi páči výraz „tak akurát“. Symbolizuje to stav, keď sú misky váh v rovnováhe. Ak mám v jednej z misiek niečo, čo chcem odvážiť, tak do druhej misky musím uložiť závažie s presne tou istou váhou – ani viac, ani menej, ale úplne presne rovnako. Iba tak dostanem misky do rovnováhy. A toto „božsky presné uloženie váhy“ je pravý význam mien Themis a Justitia.
Themis a Justitia reprezentujú to, čo by sa mal naučiť každý človek – nachádzať pravú mieru. Schopnosť nájsť rovnováhu je teda tou kľúčovou schopnosťou (každého človeka), ktorú symbolizuje znamenie Váhy.
Schopnosť nachádzať rovnováhu má v živote človeka mimoriadny význam. Celý náš život je vlastne o tom, že sa snažíme nachádzať rovnováhu vo všetkých oblastiach života. Hráme sa s tým, že občas navážime na jednu stranu váh príliš veľa, občas tam navážime príliš málo, a takto sa učíme nachádzať tú pravú mieru. Je to veľmi podobné, ako keď naozaj chceme niečo odvážiť na váhach (tých starých s miskami, nie na tých moderných digitálnych) – priložíme závažie, a uvidíme, čo sa stane. Ak je málo, priložíme ďalšie zavážia, ak je príliš moc, uberieme. Skôr či neskôr nájdeme tú pravú mieru.
Rovnováha v rovnováhe
U všetkých ostatných znameniach zverokruhu píšem, že pre každú oblasť je potrebné nájsť rovnováhu. Napríklad u takého býka je na jednej strane váh slabosť, a na druhej sila. Ak u niekoho prevláda slabosť, nazývame takého človeka „slabochom“; ak však prevláda sila, vravíme, že „ide hlava-nehlava“. Je potrebné nájsť tú pravú mieru uplatnenia sily. U schopnosti raka treba nájsť rovnováhu medzi opatrnosťou a zbrklosťou. Podobne je to s každým znamením. A vtip je v tom, že to platí aj pre Váhy!
Skúste sa na oka-mih(nutie) zamyslieť nad tým, ako môže vyzerať hľadanie rovnováhy v hľadaní rovnováhy. 🙂 … V jednej extrémnej rovine to vyzerá tak, že sa človeku vôbec nedarí nájsť rovnováhu. Buď naváži veľa, alebo málo, a stále dokola. Môžete si to predstaviť asi tak, že sa niekto snaží odvážiť 2 kilá jabĺk, ale používa iba dve závažia – 500 gramov a 5 kilogramov, iné nepozná. Bude lietať z extrému do extrému, ale k rovnováhe sa nedopracuje.
Opačný extrém je veľmi špecifický stav, kedy človek nielen že rovnováhu nájsť vie, a vie ju dokonca aj udržať, ale ten človek ju drží až násilne. Keď to opäť prirovnám k tomu príkladu s jablkami, tak teraz by mal človek k dispozícii iba to 2 kilové závažie, a žiadne iné. Ak by uložil do misky jablká s celkovou hmotnosťou napríklad 2,08 kg, takýto človek by radšej odsekol 0,08 kg z jedného jablka, ale prísne by trval na tom, že musia vážiť presne 2 kilá!
Tento druhý extrém sa prejavuje ako váhavosť alebo strnulosť. Takýto človek sa až bojí nerovnováhy, a snaží sa spravidla o to, aby všetci boli spokojní, a aby všetko bolo dobre. Ťažko robí rozhodnutia, zvažuje každý detail, každé slovo, aby sa nikto nenahneval, aby nič nezavážilo viac, než by malo. Je pre neho takmer nemysliteľné prikláňať sa k názoru iba jednej strany v nejakej nezhode, vždy sa snaží o rovnovážny stav, aj keby v tej nezhode jedna strana mala očividnú pravdu a druhá nie.
Rovnováha je hybnou silou univerza. Ak by bolo všetko v dokonalej rovnováhe, nič by sa už nehýbalo. Život je pohyb, bez pohybu nie je život, a nerovnováha častokrát pomáha ten život rozpohybovať. Brániť vzniku nerovnováhy je vlastne to isté, ako brániť životu v pohybe.
Symbolika Ankhu
Na záver sa ešte pozrieme na veľmi známy prastarý egyptský symbol Ankh. Pripisuje sa mu množstvo významov, ako napríklad symbol života, ale v skutočnosti jeho hlavnou podstatou je symbolika rovnováhy. Keď sa pozriete na obrázok, uvidíte, že Ankh je vlastne akási obrátená kvapka, ktorá stojí na písmene T. Písmeno T je váha, fungujúca podobne ako hojdačka pre deti, a obrátená kvapka (symbolizujúca závažie) je umiestnená presne v strede tejto váhy (hojdačky).
Na mnohých vyobrazeniach držia egyptskí bohovia Ankh v ruke, čo symbolizuje uchopenie, pochopenie, a zároveň kľúč, ktorý držíme v ruke. Význam tejto symboliky je teda v tom, že kľúč (k životu) je v rovnováhe.
A znamenie Váh nám to symbolizuje ešte aj tým, že začína práve dňom jesennej rovnodennosti, kedy je dĺžka dňa a noci v rovnováhe.